reklam
reklam
reklam

askerlere organ bağışının önemi anlatıldı

xaskerlere-organ-bagisinin-onemi-anlatildi-haber-resim.jpg.pagespeed.ic._XPe1gMrFi
09 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok437 Kez görüntülendi
reklam

– prof. dr. fatih yüzbaşıoğlu: “yaklaşık 23 bin hasta böbrek nakli bekleme sırasında. organ bağışına karşı duyarlılık ehemmiyet taşıyor”

sanko üniversitesi tıp fakültesi umumi cerrahi anabilim dalı başkanı hususi sani konukoğlu hastanesi organ atama – taşıma merkezi sorumlusu prof. dr. fatih yüzbaşıoğlu türkiye de yaklaşık 23 bin hastanın böbrek nakli bekleme sırasında bulunduğunu belirterek “yeni hasta ve ölüm hızına yetişebilmek fakat organ bağışına gösterilecek duyarlılıkla olası olacaktırı dedi.

organ bağış haftası nedeniyle sanko üniversitesi hususi sani konukoğlu hastanesi ve vilayet sıhhat müdürlüğü işbirliği ile 5. zırhlı tugay komutanlığı nda askerlere organ bağışının önemi anlatıldı.
toplantının açılış konuşmasını yapan vilayet sıhhat müdürü sadettin ova dan sonra kürsüye gelen prof. dr. yüzbaşıoğlu türkiye de ilim ve teknolojiye verilen önemin tıpta da güncel tedavi yöntemlerinin her lahza takip edilebilmesine olanak sağladığını söyledi.
prof. dr. yüzbaşıoğlu “işte bu sayede dünyada sıhhat adına en yeni ne yapılıyorsa hastalarımız o tedavilerden faydalanabiliyor. bu tedavi seçeneklerinden en ulaşılmaz ve bilimselliği had safhada olan ise organ naklidir ayrıcalıklı bir konuda en üst sıralardadırı diye konuştu.
hususi sani konukoğlu hastanesi nde güncel tedavileri uyguladıklarının ını çizen prof. dr. yüzbaşıoğlu “organ atama – taşıma merkezimizin hizmet vermeye başlamasının 7. yılında atama – taşıma sayımız 300 lü rakamlara ulaştı. kadavra vericili nakillerde canlıdan canlıya yapılan böbrek naklindeki yüksek başarıya ulaştık. çapraz atama – taşıma hazırlıkları laparoskopik donör nefrektomi de olmak üzere bütün güncel işlemleri başarıyla gerçekleştirmekteyizı ifadelerini kullandı.
kadavra bekleme listesinde bulunan hastaların böbrek nakli olma şansının başka birçok merkezden daha yüksek olduğunu anlatan prof. dr. yüzbaşıoğlu “bunun artırılması ise fakat organ bağışı ile olası olabilir. her sene 10 bin yeni hasta diyalize başlıyor. 7 bin kadar hasta ise kaybediliyor. yaklaşık 23 bin hasta böbrek nakli bekleme listesinde kayıtlı. yeni hasta ve ölüm hızına yetişebilmek fakat organ bağışına gösterilecek duyarlılıkla olası olacaktır. organ bağışında bulunulmasa dahi herkes organ bağışına karşı hassas olmalıı ifadelerini kullandı.
sanko üniversitesi tıp fakültesi dahil hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi hususi sani konukoğlu hastanesi nefroloji uzmanı doç. dr. selman ünverdi ise başka ülkelerde olduğu gibi türkiye de de nihayet devre böbrek yetmezliğinin fazla mühim sıhhat sorunlarının başında geldiğine vurgu yaptı.
ortalama her bir milyon nüfusta bin 665 hastanın kronik böbrek yetmezliğine sahip olduğunun düşünüldüğünü kaydeden doç. dr. ünverdi “1990 lı yıllarla kıyaslandığında günümüzde gelişen nitelikli diyaliz uygulamalarıyla kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalardaki ölüm oranlarında belirgin azalma olmuştur. yıllık ölüm oranları yüzde 20 lerde. organ nakli yapılan hastalarda sağ kalım her ıslak grubunda diyaliz hastalarından iki kat daha yüksek. ülkemizde kronik böbrek yetmezliğinden ötürü 70 bin hasta diyaliz tedavisi görüyor. fakat türkiye organ bağışında avrupa nın fazla gerisinde. 2010 yılı verilerine göre organ nakline müsait bin civarındaki beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan yalnızca yüzde 25 inin organ bağışına izin verilmiştirı şeklinde konuştu.
her sene iki bin hastanın kadavra listesinde olmasına karşın atama – taşıma beklerken yaşamını yitirdiğini anımsatan doç. dr. ünverdi “ülkemizde nihayet 5 yılda nitelikli hısım ilişkileri sayesinde canlıdan böbrek nakli belirgin şekilde artmıştır. nihayet 5 yılda ortalama iki bin 900 böbrek nakli yapılırken 2015 te böbrek nakli sayısı üç bini geçmiş olup bunun yüzde 80 e yakını diri vericilerden gerçekleştirilmiştir. verici açısından böbrek nakli normal hastalara göre anlamlı bir risk oluşturmuyor. böbrek alıcısı olan ve diyalizden kurtulan hasta içinse diyalize giren hastalarla kıyaslandığında iki kata yakın bir sağ kalım avantajı sunmaktadırı ifadelerine yer verdi.
hususi sani konukoğlu hastanesi organ atama – taşıma merkezi koordinatörü hatice güzel de türkiye de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği sonucu nihayet devre organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken yaşamını yitirmesine sebep olduğunu bildirdi.
güzel “hayata merhaba diyemezsiniz ama merhaba dedirtebilirsinizı diyerek organ bağışında bulunulması çağrısını yaptı.
sunumların ardından organ bağışı yaptırmak isteyen askerlerin kayıtları alındı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?