reklam
reklam
reklam

çavuşoğlu: kabul ederlerse ziyaret edeceğim

IN1OF_1478116496_5545
04 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok352 Kez görüntülendi
reklam

haber kanalı olan rusya devlet televizyonu rossiya-24e röportaj veren çavuşoğlu, türkiye-rusya ilişkileri, türkiyenin hariç politikası, terörle mücadele, suriye krizi ve fetullahçı terör örgütünün (fetö) vuruş girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

çavuşoğlunun konuşmasında şunları söyledi:

“pilotla ilgili konuda da kapsamlı soruşturmayı savcılık yürütüyor”

çavuşoğlu, düşen rus uçağının pilotuyla ilgili konuda soruşturmaların fazla yönlü yürütüldüğünü belirterek, “alparslan çelik, şu anda hapiste tutuklu, esasen birçok suça karışmış ve suça karışma konusunda da, suç işleme konusunda da istekli bir şahıs gibi görünüyor.

ben kendisini takip ediyorum, daha evvel açıklamalarında da gördük ve düşen uçağın pilotunu kendilerinin öldürdüğünü de itiraf etti. doğal hukukta bunun ispatlanması gerekiyor. daha sonra bunu herhalde avukatların da yönlendirmesiyle inkar etmeye başladı. şu anda değişik suçlardan ötürü, işlediği suçlardan ötürü tutuklu.” dedi.

ayrıca bu kişiyle ilgili rusya’nın elinde belgeler, deliller varsa savcılığın bunları da istediğini anımsatan çavuşoğlu, “rusya bize verirse savcılığa ileteceğiz ki bütün belgeler ortaya çıksın ve bu konuda hukuk doğal kararını belgeler ve bilgiler doğrultusunda adaletli bir şekilde versin ki, ama kişi zaten birçok işlediği suçtan ötürü şu anda hapiste.

pilotla ilgili konuda da kapsamlı soruşturmayı savcılık yürütüyor. biz de savcılığın istediği vesika ve bilgilerin ulaştırılması konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“ölen pilotun eşini kabul ederlerse ziyaret edebileceğimi de söyledim”

çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“biz doğal ölen pilotun ailesine de bazı jestler de yapmak istedik. sergey lavrov, rusya’nın her şeyi yaptığını dolayısıyla, herhangi bir şey yapmaya gerek olmadığını söyledi. ben eşimle birlikte pilotun eşini ziyaret edebileceğimi, doğal uygunsa, kabul ederlerse ziyaret edebileceğimi de söyledim. eşi açısından uygunsa, ben eşimle beraber kendisini de ziyaret etmek isterim, üzüntülerimizi bir kez daha iletmek isterim işin doğrusu.”

“umarım her alanda ilişkilerimiz eskisinden daha da iyi olur”  

bakan çavuşoğlu, uçak krizinin ardından yaşanan 8 aylık dönemde türkiyenin rusya’ya karşı herhangi bir yaptırım uygulamadığına dikkati çekerek, “zaten uluslararası yaptırımlar avrupa birliği’nin ve batının yaptırımlarına da hiçbir vakit katılmadığımız gibi, bu 8 aylık dönemde bile rusya bazı kararlar almasına karşın, biz herhangi bir yaptırım içine girmedik ve nato içinde rusya’ya karşı yaptırıma katılmayan biricik ülkeyiz biz” diye konuştu.

rusya vatandaşlarının türkiye’ye gelmekten fazla mesut olduğunu anlatım eden çavuşoğlu, “geçtiğimiz yıl gelemedikleri için fazla üzüldüler, beni de arayan fazla sayıda dostumuz oldu. ve gittikleri ülkede de türkiye’deki otel kalitesini, türkiye’deki iklimi, türkiye’deki hizmet kalitesini, misafirperverliği ve dostluğu da göremediler.

şimdi bu yasak kalkar kalmaz gelmeye başladılar, ama bu yıl doğal biraz geç oldu, charter uçaklarının planlaması için ve başka adımların atılması için. önümüzdeki yıl fazla daha çok rus turistin geleceğine inanıyoruz ve şimdiden de fazla aka bir alaka mevcut, bunun planlaması da yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?