reklam
reklam
reklam

azez-afrin ikmal hattını çete yönetiyor

ypgnin_bir_sonraki_hedefi_idlib_mi_1466411792_0439
10 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok416 Kez görüntülendi
reklam

cenk sürecinde cinayet ve insan kaçakçılığı başta olmak birçok illegal etkinlik yürüten ıyd ve kurc, adana incirlik üssünün de en sık ziyaretçileri arasında. azez-afrin lojistik destek hattının en aka destekçileri ise mercy corps, medical relief ve ınternational medical corps gibi abd merkezli insani yardım kuruluşları. hür suriye ordusu, halep kuzeyinde 2014 yılından buyana daeşe karşı mücadele veriyor. abd destekli bazı gruplar eliyle bölgeye giren silah ve cephaneler ebu ali siccu kod adlı zekeriya ıyd ve halid mustafa kurc aracılığıyla azez üzerinden afrine sevkediliyor. azez-kestel bölgesi ise teslimatın gerçekleştiği nokta özelliği taşıyor.

‘ebu ali siccu’ kod adlı zekeriya ıyd

çete servet kazanıyor

pydnin sözde afrin askeri komutanı siyar kod adlı teröristle de sıkı münasebet içerisinde olan ıyd ve kurc, afrinden tel rıfata 9 köyün işgal edilmesinde de pyd lehine etkin rol oynayan isimler oldu. 15 temmuz vuruş girişiminin yönetildiği noktalardan biri olan incirlik üssünün müdavimleri ıyd ve kurc, afrinin hariç dünyayla biricik bağlantı yeri öncüpınardan aka bir servet kazandı. afrinde terör örgütüne besin, ilaç, silah ve cephane tedarik eden uyanık ikilinin, aylık 1.5 milyon dolarlık kazanca ulaştığı sanılıyor.

mustafa halid kurc

günlük 200 tır geçiyor

öncüpınar hudut kapısından resmi olarak günlük 200 tane tır geçiyor. tır başına 2 bin dolar komisyon meydan ıyd ve ekibi, legal olarak 400 bin dolarlık gelmek elde ederken, çetenin kaçak yollardan elde ettiği gelirin ise günlük 80 ila 110 bin dolar arasında değiştiği belirtiliyor. uzak ve suriyede daeş ve pyd zulmünden kaçarak ıyd yönetimindeki hudut kapısına gelenlerden türkiyeye geçiş karşılığında şahıs başı 1500 ila 2 bin 500 dolar arasında para alınıyor. ıyd ve kurc bunun yanı sıra 100 benlik bir milis grubuna da komuta ediyor.

abd 5 yıldır çalışma yapıyor!

kiliste büro ve depoları bulunan abd merkezli insani yardım kuruluşlarından mercy corps, medical relief ve ınternational medical corpsun suriye yardım faaliyetleri kapsamında en aka yoğunluğunun afrine yönelik olması dikkat çekiyor. bu kuruluşların ayrıca, ösonun yargıç olduğu bölgelerde tapu kayıtları, etkin kökenler ve siyasi eğilimlere dair geniş çaplı istihbarat altyapısı oluşturduğu ve yardım adı altında bu faaliyetlerin 5 yıldır devam ettiği kaydediliyor.

yeni şafak

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?