reklam
reklam
reklam

cumhurbaşkanlığı ödüllerinin sahipleri belli oldu

cumhurbaskanligi_odullerinin_sahipleri_belli_oldu_1477761468_8641
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok361 Kez görüntülendi
reklam

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğanın, 2016 yılı cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödüllerinin, mustafa kutlu, prof. dr. kemal haşim karpat, prof. dr. erol parlak, şener neşeli, feridun özgören ve süheyl ünvere verilmesini müsait gördüğü bildirildi.

cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu.

ödüllerin, “cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödülleri yönetmeliği” kapsamında, hizmet ve eserleri ile türk kültür ve sanat hayatına mühim katkılarda bulunan, türkiyenin kültür ve sanatının yücelmesi için çalışan, orijinal eserleri veya hizmetleriyle üstün yetenek gösteren türk vatandaşı ve yabancı uyruklu şahıs veya kurumlara, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla verildiği belirtildi.

değerlendirme kurulu

cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödüllerini değerlendirme kurulu, cumhurbaşkanlığı umumi sekreteri fahri kasırga, cumhurbaşkanlığı umumi sekreter yardımcısı doç. dr. ibrahim kalın, cumhurbaşkanlığı basın başdanışmanı lütfullah göktaş, cumhurbaşkanlığı danışmanı h. hümeyra şahin, kültür ve turizm bakanlığı müsteşarı ömer arısoy, yunus emre enstitüsü başkanı prof. dr. şeref ateş ile yazar alev alatlıdan oluştu.

açıklamada, değerlendirme kurulunun önerisi üzerine cumhurbaşkanı erdoğan tarafından, 2016 yılı cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödüllerine layık görülen isimlerle ilgili şu değerlendirmelere yer verildi:

mustafa kutlu

“anadolu insanının derinliğinin peşine düşerek aynı derdin farklı yansımalarını ve farklı yaşantılar üzerindeki etkisini kuvvetli bir modern devir eleştirisiyle beraber yansıtan; anadoluya, o medeniyetler beşiğine, durmadan, yorulmadan daimi devinim halinde olma çağrısında bulunan; taşradan gelmiş birinin gözüyle şehre bakarken, yabancılaşmaya karşı tarihimizi ve öz değerlerimizi savunan; toplumla sağlam köprüler kurarak türkiye topraklarının hikayesini kaleme meydan mustafa kutlu.

prof. dr. kemal haşim karpat

uluslararası ilim camiasında saygın bir sosyal bilimci ve tarihçi olarak, muhtelif dillerde yayımlanmış eserleri, bilimsel araştırmaları ile tarih yazımında ve sosyal analizde çığır açarak birçok konuya fer tutan; bilhassa modernleşme dönemi tarihine devletten ziyade kamu ya da cemiyet perspektifinden bakarak geliştirdiği çalışmalar ve osmanlı tarihinin dönemlere ayrılmasında toprak yönetimi faktörünü baz alarak metodolojik açıdan bir ilke imza atan prof. dr. kemal haşim karpat.

prof. dr. erol parlak

şelpe tekniğini sistemleştirerek el ile bağlama çalma geleneğini modern dönemde temsil eden; çalış teknikleriyle anadolunun kültürel zenginliğini, ruhunu dünyaya aktaran; özden ve gelenekten kopmadan, yeni açılımlarla müzik sanatının sınırlarını keşfetmeyi sürdüren; icrası yanında türk müziği literatürüne akademik boyutta da kuvvetli katkılar sunan ve tuhaf bülbül neşet ertaş hakkında en kapsamlı çalışmayı ortaya koyan prof. dr. erol parlak.

şener şen

türk sinemasında tip oyunculuğunu aşıp canlandırdığı farklı karakterlerde kendine has yeteneği ve orijinal performansı ile beyazperdeye unutulmaz rol kişileri ve dillerden düşmeyen replikler kazandıran; esinlendiği diyar – memleket insanlarını ve onların sorunlarını başarılı bir biçimde yansıtarak toplumsal tavrını sanatın ince diliyle anlatım eden; üstlendiği rolün konumuna ehemmiyet vermeden, oyunculuk işinin gereğini yaparak ufak rolün olmadığını aka oyuncu olarak gösteren şener neşeli.

feridun özgören

geleneksel ebru sanatını günümüzde ve bilhassa garp dünyasında kendine özgü ebat ve yorumlarla icra etmesinin yanı dizi, kurucusu olduğu cambridge musiki cemiyetinde amerikalıları osmanlı ve türk musikisinin nağmeleriyle buluşturan; ney, tambur ve bendirden ses alarak, ustası olduğu musiki enstrümanlarını imal ettiği gibi usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yapımını öğreten; minyatürlerdeki figürlerden yararlanarak ürettiği unutulan çeng sazını yine türk müziğine kavuşturan; başta ebru olmak üzere eski ve köklü sanatlarımızı erbabı olarak yaşatan feridun özgören.

süheyl ünver

türk kültürünün bu bereketli topraklardaki bekasına sönmeyen bir inanç ve azimle bağlanarak eserler veren; tasavvuf neşvesiyle aklıselim, kalbiselim ve zevkiselim damarlarını başarıyla bir terkibe dönüştüren; bu bütünleşmeyi hikmetli şiirlerinde, tezhip ve sulu boya resimlerinde, ilim ve sanat eserlerinde aksettirerek türk milletine ve dünyaya hediye eden süheyl ünver.”

cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat aka ödülleri töreninin, daha sonra duyuru edilecek bir tarihte cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?