reklam
reklam
reklam

erdoğan, minsk’te cami açılışına katılacak

erdogan_minskte_cami_acilisina_katilacak_1478283081_0951
09 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok272 Kez görüntülendi
reklam

belarus devlet başkanı lukaşenko’nun davetlisi olarak 11 kasım’da minsk’e gidecek olan erdoğan, türkiyenin katkılarıyla yaptırılan minsk camisi’ni resmi açılışına katılacak.

yaklaşık 80 bin müslüman’ın yaşamını sürdürdüğü belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen fakat sscb döneminde yerine otel yapmak için yıkılan minsk camisi, türkiye diyanet vakfı tarafından aslına müsait olarak yaptırıldı.

yapımına 2014 yılında başlanan caminin açılışı 11 kasım’da cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, belarus devlet başkanı aleksandır lukaşenko, diyanet işleri başkanı prof. dr. mehmet görmez ve avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla yapılacak.

türkiye-belarus amel forumu da gerçekleştirilecek

yrıca türkiye-belarus amel forumu da iki cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşecek. erdoğan’la beraber belarus’a 100’den çok işadamı gidiyor.

ilk olarak çavuşoğlu açıkladı

dışişleri mevlüt çavuşoğlu, ekim sonlarında gerçekleştirdiği estonya ziyareti sırasında, bu ülkenin yönetiminden tasdik alınması durumunda türkiye’nin tallinn’de de bir cami inşa etmeye amade olduğunu açıklamıştı. çavuşoğlu, ılımlı islam temsilcilerinin mesajlarını aktif olarak yaymaları gerektiğini akıl takdirde insanların giderek radikal akımların etkisinde kalacağını söylemişti.

yaklaşık 80 bin müslüman yaşıyor

estonya müslümanları müftüsü ildar muhamedşin’in değerlendirmelerine göre ülkede yaklaşık 80 bin müslüman yaşıyor, yani diyar – memleket nüfusunun yüzde 1’inden az. estonya’daki müslüman topluluk 1928 yılında oluşturulmuştu. başkenti tallinn, cami olmayan az sayıda başkentten biri. diyar – memleket yönetimi cami inşaatına izin vermiyor çünkü anayasa’da dini gruplara arazi tahsisi öngörülmüyor. çavuşoğlu’nun cami açıklamasını değerlendiren estonya başbakanı taavi roivas da “cami inşaatı için hükümetten izin almaya gerek yok ama estonya’daki müslüman topluluğunun ufak olduğu ve ibadethaneleri olduğu da dikkate alınmalı” yorumunda bulunmuştu.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?