reklam
reklam
reklam

fatih üniversitesi rektörü hakkında yakalama emri

fatih_universitesi_rektoru_hakkinda_tutuklama_karari_1478107086_6081
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok269 Kez görüntülendi
reklam

izmirde fetullahçı terör örgütü/paralel devlet  yapılanması (fetö/pdy) mensubu olduğu iddia edilen şahıslar hakkında “bazı kamu  arazilerinin örgüte değerinin altında satılarak, haksız kazanç elde etmesinin  sağlandığı” gerekçesiyle açılan davada sanıklar birinci kere yargıç karşısına çıktı.

izmir 2. ağır hapis mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan  7 sanık ve avukatları katıldı. kapatılan şifa üniversitesinin rektörü mehmet ateş  sıhhat problemlerini mazeret göstererek duruşmaya katılmadı.

kimlik kontrolünün ardından ses ve görüntülü bilişim sistemiyle  (segbis) kayıt altına alınan duruşmada sanıklar savunmalarını gerçekleştirdi.

sanık, eski çalışma ve sosyal emniyet bakanlığı müsteşarı fatih cesur,  yaptığı savunmada, kendisine isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini  belirterek, daha evvel çalıştığı kurumun aka bir kuruluş olduğundan, sgkya ait  binanın kapatılan şifa üniversitesine kiraya verilmesi konusunda bir  müdahilliğinin olmadığını ayrıca eski sgk vilayet müdürü mustafa keskine buranın  fetöyle bağlantısı olan üniversiteye kiraya verilmesi konusunda “olumlu rapor  vermesi” için sözlü ya da yazılı bir talimat vermediğini anlatım etti.

fetö/pdyyle ilgili olarak herhangi bir bağlantısının olmadığını  savunan cesur, mahkeme heyetinden beraatini istedi.

sanık acarın avukatı mevlüt evren, müvekkilinin başına bu işleri açan  sanıklardan mustafa keskinin duruşma salonunda olmamasının bir eksiklik olduğunu  anlatım ederek, fetönün en kuvvetli olduğu ve herkesin makam mevki için bunların  peşine takıldığı dönemde bile o örgütle bağlantıya geçmediğini iddia ettiği  müvekkilinin üst düzey
bürokrat olmasına karşın fetö elebaşı gülenle görüşmek  için pensilvanyaya dahi gitmediğini, müvekkilinin atadığı vilayet müdürlerinin  tamamına yakınının halen görevi başında olduğunu, bu soruşturmadan diğer herhangi  bir fetö soruşturması geçirmediğini ileri sürdü.

sanık engin bilgili, soruşturma sırasında sgk izmir vilayet müdürü olarak  vazife yaptığını, sgkya ait bucadaki binanın harap, tinerci ve uyuşturucu  kullananların mekanı haline geldiğini, buranın restore ederek atıl durumdaki binanın kiralanarak devlete kazanç sağlamayı amaçladıklarını kaydederek, buraya  talip olan kapatılan şifa
üniversitesinin fetö ile bağlantılı olduğuna dair  duyumlar aldığını ama – lakin bu konuda net bilgiye sahip olmadığını, diğer talipler  olsaydı gene aynı şekilde kiralama yöntemini kullanabileceklerini söyledi.

binanın sebep değerinin altında kiraya verildiği konusunda kendisinin  bilgi sahibi olmadığını, teknik ekibin bununla ilgili olarak daha detaylı bilgiye  sahip olabileceğini anlatan bilgili, uzun yıllardır kamuda görevlisi olarak görev  yaptığını, şu ana kadar herhangi bir disiplin cezası almadığını ve fetö ile  bağlantılı olduğuna dair iddialar nedeniyle hicap duyduğunu belirtti.

sanık abdullah kavaklı ise uzun süre türk işbirliği ve koordinasyon  ajansı başkanlığında (tika) çalıştıktan sonra sgk inşaat emlak daire  başkanlığında göreve başladığını, kurumun işleyişiyle ilgili olarak net  bilgilere sahip olmadığı bir dönemde soruşturmaya konu olan eylemin  gerçekleştiğini anlatım ederek, örgütle herhangi bir
bağlantısının olmadığını,  aksine vazife yaptığı kurumlarda teşkilat adına gerçekleştirilen projelere onay  vermeyen ve örgüte karşı duran bir tavır içerisinde olduğunu anlattı.

savunmasını gerçekleştiren başka sanıklar iddiaları kabul  etmediklerini belirterek beraat talebinde bulundu.

mahkeme heyeti, sanıklardan, kapatılan fatih üniversitesi rektörü  şerif ali tekalan ile şifa üniversitesi yöneticilerinden zafer dokan hakkında  tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkartılmasına karar vererek duruşmayı  erteledi.

olay ve iddianame

izmir cumhuriyet başsavcı vekili okan bato tarafından yürütülen  fetö/pdy soruşturmasında, “bazı halk arazilerinin örgüte değerinin altında  satılarak, haksız kazanç elde etmesinin sağlandığı” iddiaları üzerine inceleme başlatılmış, bu kapsamda sgkya ait bucadaki bir arazinin örgütle bağlantılı  olduğu öne sürülen şifa
üniversitesine düşük rayiç bedelle kiralanması ve haksız  kazanç elde edildiği iddiasıyla 8 martta düzenlenen operasyonda 9 şahıs gözaltına  alınmış, zanlılardan 5i tutuklanmıştı.

izmir cumhuriyet başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında  eski çalışma ve sosyal emniyet bakanlığı müsteşarı fatih cesur, kapatılan fatih  üniversitesinin rektörü şerif ali tekalan, eski sosyal emniyet kurumu (sgk)  izmir vilayet müdürü engin bilgili ve kapatılan şifa üniversitesinin rektörü prof. dr.  mehmet ateşin de bulunduğu 11 tutuksuz sanığa, türk hapis kanununun (tck) ilgili  maddeleri kapsamında, “terör örgütü üyesi olmak, görevi kötüye kullanma, kamu  görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç işlemek amacıyla teşkilat kurma” gibi  suçlamalar yöneltildi.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?