reklam
reklam
reklam

hüseyin çapkın tahliye edildi

xhuseyin-capkin-tahliye-edildi-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.fcnaAo-HM4
08 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok297 Kez görüntülendi
reklam

istanbul cumhuriyet başsavcılığı’nca yürütülen fetö soruşturması kapsamında tutuklanan eski istanbul güvenlik müdürü hüseyin çapkın avukatının itirazı üzerine tahliye edildi. çapkın hakkında vatan dışına çıkış yasağı konuldu.

istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosu tarafından fetö nün mülkiye yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski istanbul güvenlik müdürü hüseyin çapkın ın avukatı barış hapis hakimliği ne başvurarak müvekkilinin tahliyesini istedi. talebi değerlendiren mahkeme çapkın ın emekli olması ve var kanıt durumunu değerlendirerek tahliyesine karar verdi. çapkın hakkında vatan dışına çıkış yasağı konuldu. dün akşam saatlerinde verilen karar gereği çapkın tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi.

tahliyeyi avukatı duyurdu
çapkın ın avukatı fahrettin karagöz tarafından yapılan yazılı açıklamada “müvekkilim sayın hüseyin çapkın 40 yılı aşkın süre milletine sadakatle hizmet etmiş kıymetli bir devlet adamıdır. yargıda en başından beri dile getirmeye çalıştığımız gibi; müvekkilimin hayatının hiçbir evresinde bu terör örgütü ve üyeleriyle kanun dışı herhangi bir birlikteliği olmadığı bu kararla tescillenmiştir. müvekkilim bu süreçte hayatının her döneminde olduğu gibi daimi devletin bekası için dua etmiş öncelikle türk adaletine inanmış sonra devlet aklına ve vicdanına güvenmiştir. inanmakta ve güvenmekte haklı olduğunu görmek hepimizi mesut etmiştirı denildi.

silahlı terör örgütüne üyelikten tutuklanmıştı
istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosu tarafından yürütülen fetö/pdy'nin mülkiye yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında göz ına alınan hüseyin çapkın 3 eylül 2016 tarihinde çıkarıldığı mahkemece “silahlı terör örgütüne aza olmakı suçundan tutuklanmıştı.

“abiler ve imamlarıı tanımıyorum
çapkın mahkemede verdiği ifadede devletin hiyerarşik yapısında hiçbir kurumu kurum veya şahsiyetle münasebet içerisinde bulunmadığını iddia ederek okuduğum yıllarda böyle bir teşkilat olmadığından bu örgütün yapısı ve işleyişi ile ilgili bir kültürüm ve bilgim olmadığından bu 'abiler ve imamlar' adı ında bahsedilen şahıslardan kimseyi tanımıyorum. fetö/pdy silahlı terör örgütü elebaşı gülen ile çehre yüze iletişim kurmadım. sohbetlerde bulunmadım. herhangi bir şekilde temasım olmamıştır. 17 aralık 2013 vuruş girişimine kadar 'gülen cemaati' olarak adlandırılan fetö/pdy silahlı terör örgütü mensubu kişi ya da şahıslar himmet kurban burs ya da diğer bir yardım kisvesi adı ında herhangi bir nedenle para talebinde bulunmadı'' şeklinde konuşmuştu.

“cumhurbaşkanımızın yanında olmak istedim ama yollar kapalıydıı
savunmasında vuruş girişimi gecesi evinde olduğunu ve vuruş girişimini televizyonlardan duyduğunu belirten çapkın o gece havalimanına giderek cumhurbaşkanımızın yanında olmak istedim. fakat uçaklar üstümüzden geçip 'sonik' patlamalar yapıyordu ve yollar kapalı olduğu için gidemedik. vuruş soruşturmalarında tutuklanan şahıslardan hiçbirini tanımıyorum. ben böyle bir teşkilat üyesi olmadım. hayatımda örgütten bir yardım almadım. istanbul vilayet güvenlik müdürü olarak atandığımda türkiye gündeminde 2007 yılı itibariyle geniş yer bulan ergenekon-balyoz gibi davaların soruşturmalarını yürüten istihbarat kom ve tem birimlerinin var kadrolarına müdahalem olmadıı ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?