reklam
reklam
reklam

necdet özel: memduh da şerefsiz çıktı..

necdet_ozele_feto_sorusu_1471617767_0939
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok297 Kez görüntülendi
reklam

o gece birçok komutanı arayan hususi, ankara’daki bir generale “gerekirse tankı tankla durdurun ve hainleri vurun” dedi. ege ordu kurmay başkanı tümgeneral hakbilen’le de görüşen özel’in, onun fetö’cü olduğunu anlayınca “memduh da şerefsiz çıktı” dediği öğrenildi.

darbe girişiminde genelkurmay eski başkanı necdet özel’in hainleri önlemek için yaptıkları izmir’deki fetö iddianamesinde yer alıyor. özel’in ankara merkez komutanlığı’nda görevli olan buyruk astsubay’ı mustafa selek, ifadesinde o geceyi anlattı. özel’in ege ordu kurmay başkanı tümgeneral memduh hakbilen’i arayıp uyardığını belirten selek “paşa, telefonu kapattıktan sonra ‘memduh da şerefsiz çıktı’ dedi” ifadelerini kullandı. işte selek’in ifadesi:

‘evini terk etti dedirtmem’

“15 temmuz gecesi bölük komutanım, ‘mustafa ortalık fazla karışık. komutanın güvenliğini iyi sağlayın. dikkatli olun’ dedi. gölbaşı’ndaki tesise gittim. burada personele silah ve tesisat aldırarak tesisi kapattırdım. oradan komutanın ikametine gittim. bu sırada koruma ekibinden biri gelip, ‘komutanım patlama sesleri geliyor. kararınızı acele verin hangi tedbiri uygulayacağız’ dedi. komutana ikameti terk edelim dedim. komutan da, ‘ne ilişki böyle bir günde evini terk edip kaçtı dedirtmem’ dedi. hanımefendi de, ‘necdet gidelim’ dedi. bu sırada komutanın manevi kızı evden çıkmaya ikna etti.”

saat 01:00 sıralarında başbakan yıldırım’ın meclis hususi kalemi emekli albay murat aydın aradı. necdet paşa’nın yanımda olup olmadığını sordu. bana, ‘komutan basın açıklaması yaparsa fazla iyi olur’ dedi. komutana telefonu verdim. konuşma metni hazırladık. tam metin bitirken ntv’den arandık.”

‘hiçbir emri uygulama’

“komutanım daha sonra ege ordu komutanı abdullah recep’i aramamı istedi. buyruk subayını arayınca telefona yanıt veren olmadı. bunun üzerine ‘memduh’u fasıla bakalım’ dedi. komutanın görüşme talebini ilettim. memduh hakbilen bana, ‘ne görüşecekmiş’ dedi. ardından telefonu komutana verdim. komutanım, ‘memduh, abdullah nerede?’ diye sordu. müsait değil cevabını aldı. ‘peki sen ne yapıyorsun diye’ sordu. ‘genelkurmay’dan gelen emrin gereğini yerine getiriyorum’ diye karşılık verdi. komutanım, ‘memduh benim canımı sıkma. sen direkt genelkurmay’a bağlı değilsin, ordu komutanına bağlısın. hemen onun emrine gir. genelkurmay’dan size ne ulaştı bilmiyorum ama hepsi kanunsuz, sakın hiçbir emri uygulama’ diyerek bağırdı. sonra bir patırtı gürültü ile telefon kapandı. necdet paşa bana dönerek, ‘memduh da şerefsiz çıktı’ dedi.

‘genelkurmay’ı kurtarın’

selek, özel’in o gece ankara’da ismini hatırlamadığı bir tuğgeneral ile yaptığı görüşmede de, ‘ankara’daki vaziyet nedir. engellemek için bir şey yapıyor musunuz? genelkurmay’ın önündeki ve sokaktaki tankları kaldırın. metin gürak nerede? (4. kolordu komutanı)’ diye sorduğunu ve cevaben de, ‘komutanım bilmiyorum ama kolorduyu tümgeneral osman meşhur paşa’nın komuta ettiğini öğrendim’ dedi. komutanım da, ‘ne akalası mevcut. bu adam polatlı topçu ve roket mektep komutanı. edok’a bağlı hiçbir organik bağ yok. bu darbeci sanırım. sen gürak paşa’ya ulaş. bir ekip kurun. genelkurmay’ı temizleyin. nasıl içeri sızarsınız bilmiyorum ama bir şekilde kurtarın’ dedi. karşıdaki komutanın, zırhlı birlikler ve eğitim tümen komutanı’na da ulaşamadıklarını söyleyince de, ‘ulaşabilirsen gerekirse tankı tankla vurmak suretiyle bu çirkinliği ortadan kaldırın” şeklinde konuştu.”

‘özel kuvvet’i temizleyin’

“zekai aksakallı paşa’ya da (yaveri astsubay ömer halisdemir’e darbeci general semih terzi’yi ‘vur’ emri veren hususi kuvvetler komutanı) ulaştık. komutanım, ‘zekai ne durumdasın’ diye sorduktan sonra zekai paşa düğünden çıktığını ve şöförünün vurulduğunu söyledi. komutanım, ‘sana mustafa albay ile (komutanın eski koruma müdürü) koruma ekibimden iki astsubay göndereceğim. sana muavin olacaklar’ dedi. sonra da hususi kuvvetler komutanlığı’ndan görevli mustafa albayı arayıp, ‘sana benim ekipten iki astsubay gönderiyorum. lojmandan da güvendiğin sağlam adamları bul ve hususi kuvvetler’e git ve o şerefsizlerden nizamiyeyi alın. zekai’ye bu amel bitene kadar destek olun ve benimle temasta kalın’ dedi.”

‘siz de uçak kaldırın’

“sonra hulusi akar paşa’yı, genelkurmay 2. başkanını, siyah kuvvetleri komutanını aradık fakat ulaşamadık. ardından hava kuvvetleri komutanı’na ulaşarak telefonu komutana verdim. komutanım, ‘abidin duruma müdahale edin. ankara’da uçaklar uçuyor, siz de uçakları kaldırın. bu kalkışmaya çalışan hainleri yere indirin. lüzumlu önlemlerinizi alın. böyle bir şey olur mu?’ dedi. ardından jandarma umumi komutanı galip mendi’yi aradık. komutan, galip paşa’ya neredesin dediğinde, güvenli bir yerde olduğunu söyledi. ‘karargaha ulaşamıyor musun? ilgilenin derleyip toplayın’ dedi. galip paşa kimseye ulaşamadığını söyledi.”

‘sağlam general bul’

“ardından 1. ordu komutanı umut dündar’ı arayıp telefonu necdet paşa’ya verdim. necdet paşa, ‘kardeşim 1. ordu’dan sağlam bir general bul. köprüyü ele geçirmişler. bunlara mani olun. gerekirse tankı tankla durdurun ve hainleri vurun’ dedi. ardından da, ‘komutanlara ulaşamıyorum. en kıdemli sen kaldın. gerekirse komutayı sen devral ve lüzumlu emirleri ver’ dedi. umut paşa da görevlendirmeyi başbaka’nın yapması gerektiğini söylemiş. necdet paşa da, ‘görüş ve bu kalkışmayı engelle’ dedi. kısa bir süre sonra dündar paşa’nın demeçleri televizyonlardan yayınlandı.”

deniz kuvvetleri komutanı bostanoğluna müdahale et telefonu

“deniz kuvvetleri komutanı’nı (oramiral bülent bostanoğlu) aradım. necdet paşa ‘neredesin’ diye sordu “güvenli bir yerdeyim” dedi. komutanım ‘veysel kösele (15 temmuz gecesi rehin alınan donanma komutanı) nerede?’ diye sordu. bilmediğini söyledi. necdet hususi daha sonra ‘bu kalkışmaya müdahale edip, durdurun, mani olmaya çalışın. elinizden ne geliyorsa yapın’ dedi. 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?