reklam
reklam
reklam

sınırda gözümüzü hainler kör etmişler

sinirda_gozumuzu_hainler_kor_etmisler_1478498426_9596
08 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok336 Kez görüntülendi
reklam

özel kuvvetler komutanlığı (ökk) ile tübitak arasında 2010 yılında imzalanan hudut güvenliği sistemi geliştirme projesinin iptalinin arkasındaki skandallar zinciri ortaya çıktı. ökk ile imzalanan protokolün ardından tübitakta sınırda tam kontrol sağlamaya yönelik bir proje geliştirilmesi için hummalı bir çalışma başladı. tsk, hudut güvenliği için o güne kadar israilden satın aldığı mini under ground ımaging system (mugi) isimli bir projeyi kullanıyordu. fakat bu sistem, karmaşık kodları ve pahalı fiyatı nedeniyle hudut güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanmasını engelliyordu. yeni ve yerli bir sistemin kurulma çalışmalarını bu etkenlerin tetiklediği bildiriliyor. şırnaktaki biliçtepe ve geymişule üs bölgelerinde bu sistemi test eden mühendislerden biri, fetö soruşturması kapsamında savcıya verdiği ifadede, muginin test çalışmalarına israillilerin de katıldığını ve karmaşıklığından ötürü sistemin etkin bir şekilde kullanılamadığını söyledi.

huduttaki tüm hareketleri izleyecektik

tüm bu nedenlerden ötürü tübitak bünyesinde başlatılan yeni proje, israilin mugi projesine alternatif olarak tasarlandı. çalışmaları nihayet aşamaya gelinen bu yeni ve yerli sistem bütün termal kameralarla uyumlu çalışabilen bir bilgisayar ve gene yerli işlemci kart ve yazılımdan oluşuyordu. insan kaynaklı hataların da minimuma indirileceği bu sistemde kamera görüntülerinde çıplak gözle ayrım edilmeyen ısısal hareketlerin tespit ediliyor, 50 tane hedef al bir kare içinde izlenebiliyor, gündüz 3 km, gece ise 1 kmye kadar insan hareketleri, termal kamuflajdaki hedefler, teröristlerin gündüz açtığı taciz ateşlerinin yer tespitleri ve bunun yanı sıra hedefin kimliği tespit ediliyor, insan-hayvan ayrımı yapılarak vakit ve mühimmat sarfı da önleniyordu.

sahadaki testler netice verdi

yerli mühendisler tarafından tasarlanan bu sistem sabit üs bölgelerinde de kullanılabilirken taşınabilir özelliği de vardı. insansız hava araçlarından elde edilen görüntüler gene bu sistemle kıymetlendirilebiliyordu. proje nihayet aşamasına geldikten sonra genelkurmaydan gelen bir heyet yeni projeyi beğendi ve uygulamaya sokulmasını istedi. hatta 2011de tecrübe amaçlı bazı üs bölgelerine kurulan sistem, etkin sonuçlar verdi. fakat o devre tübitakı ele geçiren fetö üyeleri hayati önemdeki projeyi bir anda durdurdu. projenin durdurulmasında tübitakın eski reis yardımcısı hasan palazın etkisi olduğu biliniyor. yeni projenin iptal edilmesiyle bunun yerine israilden alınan etkisiz proje kullanıma devam edildi.

projenin iptali pkknın kararıyla aynı dönemde

askeri kaynaklara göre bu projenin iptal edilmesi ile pkknın 2011 yılında açıklandığı sözde eylemsizliği durdurma kararı aynı döneme denk geldi. şayet yerli sınır gözetleme sistemi projesi durdurulmasaydı dağlıca, çukurca, uludere gibi facialar yaşanmayacak ve sınırdan herhangi bir terör unsurunun geçişi engellenecekti. yeni projenin temellerinin 2008 yılında aktütün saldırısının ardından atıldığı ve 2011e kadar yoğun gayretlerle bitirildiği öğrenildi.

yeni şafak

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?