reklam
reklam
reklam

tsk açıkladı: 4 muhalif şehit!

son_dakika_hazir_gorseli_detay_gif_1463395206_8475
10 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok287 Kez görüntülendi
reklam

58 deaş terör örgütü hedefine ve 1 pyd/pkk hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapıldığı da bildirildi.  
 
tskdan yapılan açıklamada, türk silahlı kuvvetleri tarafından, deaş başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek sınır güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 ağustos 2016 tarihinde başlatılan “fırat kalkanı harekâtının” ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve bm sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer meydan meşru müdafaa hakkı ile bm’nin deaş’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü vurgulandı.
 
mare sektöründe; muhalif unsurlardan oluşan hususi vazife güç grupları tarafından ileri harekâta devamla, rai güneydoğusunda yer meydan burj, tall aşah ve amiriyah meskûn mahallinde aka ölçüde denetim sağlandığı, yer yer deaş terör örgütü unsurları ile temasın, düşük yoğunluklu çatışmaların ve mayın/eyp temizliği faaliyetlerinin devam ettiği anlatım edildi.
 
4 muhalif şehit oldu

gün içerisinde yaşanan çatışmalarda, 4 muhalifin şehit olduğu, 2 muhalifin yaralandı kaydedildi. muhalif unsurlarca, harekâtın başlangıcından bu yana 176 meskûn mahalde (yaklaşık 1.390 km²) denetim sağlandığı kaydedildi.

 
hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 58 deaş terör örgütü hedefine ve 1 pyd/pkk hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak deaş tö ve pyd/pkk mensubu teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta denetim tesisleri, silah ve araçların etkisiz hale getirildiği bildirildi.
 
hava kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, hava harekâtı icra edilmediği, birden çıkacak hedeflere yönelik olarak, “yerde bekler” uçak görevlendirildiği vurgulandı.
 
koalisyon güçleri tarafından; şabviran bölgesinde tespit edilen deaş tö mensuplarına yönelik 4 hava harekâtı icra edilerek, 1 deaş tö mensubunun etkisiz hale getirildiği, 1 silahlı vasıta ve 1 doçka uçaksavarın imha edilmdiği belirtildi.
 
deaş tö’den temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 443 eypnin kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği kaydedildi.
 
suriye sınır hattında bayraktar ve gözcü ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin icra edilmeye devam edildiği vurgulanarak,
 
“afad ve kızılay’a ait unsurlar ile hür suriye ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde üç öğün sıcak verilmekte ve sağlık hizmetleri karşılanmaktadır.
 
terör örgütleri tarafından kullanılan ve sınır bölgemizde emniyet riski doğuran suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren türk silahlı kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın ziyan görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir” ifadesi kullanıldı.
 

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?