reklam
reklam
reklam

vpn yasakları nasıl aşılır?

xvpn-yasaklari-nasil-asilir-haber-resim.jpg.pagespeed.ic.CR1uJePt-G
06 Kasım 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok332 Kez görüntülendi
reklam

yapılan engellemeler fakat onlar gibi düşünen karanlık beyinlerle sınırlı kalır. biz internetteyiz hâlâ aktif yazışıyoruz. sizi de bekleriz…

savaş zamanlarının vazgeçilmeziydi tünel kazmak. öyle ki; her türlü yardım malzemesi cephane tıbbi ürünler besin ve her türlü haber alışverişi için saklı ve hayal kurtaran bir yoldu.

günümüz türkiyesi nde de gözle görülen bir cenk olmasa da yeni yetme jargonla hayatımıza giren “siber savaşı hâli sürdürülüyor. egemen güçler gerektiğinde kendisi için hayal kurtarıcı fonksiyonu olan teknolojinin egemen olmayan güçler için hayal kurtarıcı olmaması için fişini çekiveriyorlar. ya da çektiklerini sanıyorlar.

ama yanılıyorlar… kendi söylemleriyle “biz karadan gemi yürütenlerin torunlarıyızı bir tünel açmak bize güç istikbal – ati değil ya…

egemen güçler istedikleri kadar kafalarına göre mani sansür yasak uygulasınlar. biz özgür bir toplumuz ve mani bilmek fıtratımızda yok…

gelelim asıl meseleye… bu hayal kurtaran tünelleri nasıl açacağız ve nasıl kullanacağız? arada konulan engellemeleri nasıl aşacağız?

vpn ingilizce sanal hususi file virtualprivate network anlamına geliyor ve olmadığınız bir yerdeki fiziksel bir ağa sizi uzaktan bağlıyor.

kimisi bu teknolojiyi şirketlerinin mahalli ağına sanki oradaymış gibi bağlanmak için kullansa da bazı zorunluluklardan ötürü bu kavramı tıpkı dns gibi bellemek zorunda kalan yoldaki vatandaş için vpn girilemeyen sitelere girilebilmesini sağlayan mucizevi bir çözüm.

iyi de…

5 kasım akşamı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6 cı maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçevesinde vpn servislerinin kapatılması istendi. bu servisler arasında; tor project vpn master hotspotshield vpn psiphon zenmate vpn tunnelbear zero vpn vyprvpn private ınternet access vpn espress vpn ıpvanish vpn mevcut.

vpn yasağı uzun sürmez

önümüzdeki 1-2 günlük süreçte bu karardan vazgeçileceği kesindir. bu 1-2 günlük süreçte neyi planladıklarını da fark etmek için âlim olmaya gerek yok diye düşünüyorum

çünkü pek fazla banka ve şirket yapıları vpn üzerinden hizmet sunuyor. dolayısı ile bu yapılan hamle yalnızca kullanıcılara değil diyar – memleket ekonomisine de sekte vuracaktır. yanlıştır ve vazgeçilmesi gereken bir yasaklamadır.

yasak kapsamında olmayan vpn servisleri

kullanıcıların listede olmayan ernatif vpn firmalarına yönlenmesi ile yeniden erişim sağlanabilecektir. kısacası her türlü engele sansüre ve yasağa karşı “siber savaşıta galip gelmeniz tünel açmanızla doğru orantılıdır. kullanabileceğiniz program seçenekleri fazla fazladır. ama biz size gene de vpn yasaklama kapsamında olmayan touch vpn – hideman vpn – hola vpn gibi birkaç program adı önerebiliriz. bu uygulamaları telefonunuzun sanal marketinden indirebilir ve telefonunuza kurabilirsiniz ayrıca bilgisayarınız için de aynı uygulamaların pc versiyonu çözüm olacaktır.

vpn firmalarının port ve protokol numaralarını değiştirmeleri durumunda nasıl bir yol izleyeceklerini merak ediyorum doğrusu… zâten dün akşam saatlerinden itibaren vpn firmaları yeni port ve protokol numaralarını da kullanıcılara ulaştırmaya başladılar. biraz ınternet araştırması yaptığınızda mutlaka değiştirilen port ve protokollere sahip olabileceksiniz.

iran'daki yabancı uydu servis sağlayıcıları devletin kontrolünü ortadan kaldırır

buna ilave olarak iran daki yabancı uydu internet servis sağlayıcılarından faydalanarak da kullanıcılar ınternet kullanımına devam edebilirler. bu da internet kontrolünün tamamen devletin kontrolünden çıkmasını sağlayacaktır. yani netice gene devlet adına hüsran…

bu kadar baskı ında ınternet kullanımına çözüm ararken bilhassa marjinal ya da bilinmeyen vpn servislerine yönlenmemeniz konusunda da uyarmak istiyorum. kullanıcıların bir kısmının istihbarat örgütlerinin ağına düşmesi daha önceleri uyarılmış olmalarına rağmen kaçınılmazdır. siz siz olun vpn seçerken mutlaka araştırın.

sonuçta hiçbir vakit boyun eğmeyi öğrenemeyen türk milleti ni zincire vurmak imkânsızdır. bunu anlayamayan teknoloji düşmanı teknoloji özürlü aklı fazlalar bu yazımızdan faydalanabilirler.

yapılan engellemeler fakat onlar gibi düşünen karanlık beyinlerle sınırlı kalır.

biz internetteyiz hâlâ aktif yazışıyoruz. sizi de bekleriz…

—————–

not: sayın binali yıldırım… sayın başbakan… siz itü mezunusunuz. üstelik izmir mebus siniz… ne olur şu ana okulundan belgelilerin internete bulaşmalarına mani olunuz. teşekkürler.

halit kakınç

odatv.com

Paylaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?